Narodowe Święto Niepodległości

W piątkowe przedpołudnie, 8 listopada br., dyrekcja, grono pedagogiczne oraz uczniowie Zespołu Szkół w Połczynie-Zdroju zgromadzili się, by wspólnie upamiętnić 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Po słowach przywitania wygłoszonych przez panią dyrektor oraz po wysłuchaniu krótkiego przypomnienia wiadomości o wydarzeniach sprzed wieku wszyscy uroczyście odśpiewali hymn. Było to włączenie się w ogólnopolską akcję polegającą na tym, by o godz. 11:11 zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. Po wykonaniu hymnu uczniowie przystąpili do rywalizacji wiedzowej i sprawnościowej. W ten sposób uczczono zakończenie obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Konkurs wiedzy polegał na wypełnieniu testu składającego się 30 pytań poświęconych historii Polski oraz znajomości polskiej wojskowości. W tej części najlepsi okazali się reprezentanci klasy I A (liceum ogólnokształcące po gimnazjum).

Z kolei w konkurencji sprawnościowej uczniowie mieli możliwość sprawdzenia się w kilku konkurencjach, m.in. wykonaniu pompek czy rzutach do celu. Tutaj bezkonkurencyjni okazali się przedstawiciele klasy I technikum (po szkole podstawowej).

Zawody były przerywane występami artystycznymi, w czasie których usłyszeć można było pieśni patriotyczne i wojskowe, m.in. „Żeby Polska była Polską”. Dodatkowo uczniowie wykonali pieśni w języku ukraińskim.

Tomasz Podsiadło