Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2023 z inicjatywy Zespołu Szkół w Połczynie-Zdroju zaproszeni uczniowie 8. klas SP2 i SP3 Świdwin, SP Redło, SP Rąbino, SP Bierzwnica, SP Bolkowo, SP Nowe Worowo oraz SP1 i SP2 Połczyn-Zdrój wspólnie uczcili pamięć o Żołnierzach Niezłomnych.

Nasza szkoła zorganizowała transport dla znacznej części uczniów przybyłych spoza Połczyna-Zdroju.

Uroczystości rozpoczęły się w Zespole Szkół przywitaniem gości przez dyrekcję szkoły oraz poczęstunkiem w sali bankietowej. Opiekunowie z młodzieżą mogli napić się kawy i herbaty, zimnych napojów oraz posilić się owocami i ciastkami.

Poczęstunek sfinansowany został ze środków otrzymanych od Starostwa Powiatowego w Świdwinie.

Później zaproszeni uczniowie razem z koleżankami i kolegami z naszej szkoły udali się pod tablicę pamięci Witolda Pileckiego. Tam, wspólnie z wicekuratorem Kuratorium Oświaty – Bogusławem Ogorzałkiem oraz burmistrzem Połczyna-Zdroju Sebastianem Witkiem, delegacje szkół złożyły wiązanki kwiatów.

Po dotarciu do Parku Zdrojowego uczestników młodzieżowego Biegu Tropem Wilczym przywitała pani dyrektor Zespołu Szkół Krystyna Kawicz-Żabska, pan wicekurator oraz pan burmistrz. W swoich wypowiedziach podkreślali bohaterstwo Żołnierzy Niezłomnych i potrzebę pielęgnowania pamięci o nich.

Podziękowano panu Wojciechowi Kalinowskiemu za organizację kolejnej już edycji Biegu Tropem Wilczym oraz pozyskania sponsorów tablicy pamięci Witolda Pileckiego.

Zgromadzona młodzież w grupie liczącej ponad 300 osób ruszyła na trasę biegu. Część osób biegła, rywalizując o puchary za czołowe trzy miejsca.

Zwyciężył uczeń Zespołu Szkół w Połczynie-Zdroju, drugie miejsce przypadło uczniowi SP3 Świdwin, a trzecie uczniowi SP Rąbino.

Biegł również pan kuracjusz z Łodzi.

Pozostali maszerowali i w tej formie uczestniczyli w biegu.

Trasa wyznaczona była w części francuskiej Parku Zdrojowego.

Biegnących kierowali harcerze 1. Połczyńskiej Drużyny Harcerzy ZHR „Zdrój” im. Witolda Pileckiego.

Na trasie rozwieszone były banery Biegu Tropem Wilczym.

Nad bezpieczeństwem biegnących czuwał ratownik medyczny pan Grzegorz Bajdan – składamy serdeczne podziękowanie.

Po biegu młodzież z opiekunami udała się do kina „Goplana” na koncert wokalisty rockowego zespołu „Fabryka” – Sylwestra Domańskiego. Cała sala kinowa była wypełniona.

Publiczność usłyszała ciekawe wersje piosenek patriotycznych i przebojów, a w tle mogła obejrzeć wizualizacje dopełniające teksty utworów.

Znalazły się osoby odważne i chętne do zaśpiewania z panem Sylwestrem w chórkach i w duecie, które nagrodzone zostały płytami zespołu „Fabryka”.

Na koniec koncertu wszyscy, stojąc, wysłuchali piosenki „Biały krzyż” Krzysztofa Klenczona.

Podziękowania składamy połczyńskiemu Centrum Kultury za udostępnienie sali kinowej oraz nagłośnienia do realizacji koncertu.