Kolejna edycja „Pikniku z Książką”!

Coroczna impreza promująca czytelnictwo została rozszerzona w tym roku o działania międzyszkolne. Dyrektor Zespołu Szkół w Połczynie-Zdroju zaprasza na piknik nie tylko swoich uczniów, ale również ósmoklasistów z regionu.

„Piknik z Książką” to efekt współpracy szkolnej bibliotekarki i nauczycielki matematyki. Z pandemiczną przerwą odbywa się on od 2017 roku. Początkowo była to akcja łącząca uczniów szkoły średniej, a w tym roku planowane jest spotkanie włączające również uczniów klas ósmych szkół podstawowych. Uczniowie będą mieli okazję do wzajemnych rozmów o literaturze, ale również do opowieści o szkole, która być może stanie się ich przyszłym wyborem. Zostaną przeprowadzone konkursy literackie a wygrana drużyna otrzyma nagrody ufundowane w ramach działań promujących czytelnictwo (dofinansowane ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 NPRCz 2.0 ; Ministerstwo Edukacji Narodowej) oraz ufundowanych przez Fundacja CZYN , zajmującą się wspieraniem inicjatyw włączających. Impreza odbędzie się 10 czerwca w godzinach 11.00-13.00 na terenie parku przy Zespole Szkół w Połczynie-Zdroju.

“Będąc opiekunkami samorządu uczniowskiego, zainicjowałyśmy spotkania na trawie. Wspólne. Dla uczniów i nauczycieli, w przyszkolnym parku, z książką i przekąskami. To było jedno z najmilej wspominanych spotkań łączących całą szkolną społeczność. Cieszymy się, że nadal jest wśród uczniów zainteresowanie taką formą promowania czytania, które ma się przede wszystkim kojarzyć z dobrą atmosferą, spokojem i radością.” – powiedziała Janna Tokarska, jedna z inicjatorek akcji.

„Z doświadczenia można wskazać, że efekty takiej promocji czytelnictwa widać niemal od razu. Uczniowie wzajemnie interesują się tym, co czytają, polecają sobie książki, audiobooki, podcasty. Kluczowe założenie jest takie, aby dotrzeć poprzez zabawę do serca młodego czytelnika. Poza oczywistym elementem, czytaniem, odbywają się także konkursy literackie, biblioteczne, polonistyczne- kalambury, rozgrywki słowne, krzyżówki, działania storytellingowe i recyklingowa twórczość plastyczna ze zubytkowanych książek.”- dodaje Kinga Dolatowska, szkolna bibliotekarka.

Działanie dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

NPRCz 2.0

Ministerstwo Edukacji Narodowej