Akcja Żonkile 2021

Dzisiaj odbyła się nietypowa lekcja biblioteczna. Nietypowa, bo online. Nietypowa, bo związana z trudnymi emocjami i nietypowa, bo w grupie ponad 40 osób. Z trudnym tematem pamięci o historii, pamięci o odwadze i próbie walki o godność w warszawskim getcie, mierzyli się uczniowie klasy 1 LO i 2 G LO (humanistyczno-filmowej). Tomasz Podsiadło, nauczyciel języka polskiego, historii i WOS-u w ZS w Połczynie-Zdroju, przygotował bardzo ciekawy wstęp na temat historii warszawskiej społeczności żydowskiej. Odniósł się do okresu przedwojennego, do literatury pozytywistycznej, a w szczególności do tematu Zagłady. Kinga Dolatowska – bibliotekarka i nauczycielka edukacji filmowej analizowała z kolei formę i treść filmu Łukasza Kamila Kamińskiego „Muranów – dzielnica północna”. Uczestnicy spotkania aktywnie wypowiadali się na temat różnych tekstów kultury, na przykład zestawionych ze sobą fotografii Wielkiej Synagogi i Błękitnego Wieżowca w Warszawie, porządkowali wiedzę historyczną z wykorzystaniem materiałów źródłowych, wzięli udział w teście wiedzy. Trwające 90 minut spotkanie zakończyła poruszająca dyskusja na temat pamięci, tolerancji i świadomości historycznej. Serdecznie dziękujemy Wam, młodym ludziom, za Wasze refleksje i głębokie emocje podczas spotkania.

Kinga Dolatowska, Tomasz Podsiadło