Nasza przygoda z warsztatami na Helu się rozpoczyna. Dzięki projektowi „Bałtyk bez barier – zwiększenie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży poprzez wykorzystanie metod aktywizujących – The Baltic Sea without barriers – increasing eduactional chances for children and youth through student engagement methods” możemy gościć w Stacji Morskiej im.Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii w Helu. Wśród dzisiejszych atrakcji czeka nas m.in. zajęcia terenowe na plaży oraz udział w treningu i karmieniu fok w Fokarium Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry. Zapraszamy wszystkich e te piękne miejsca nad naszym Morzem Bałtyckim.
Czas do obiadu upłynął nam bardzo szybko na ciekawych wykładach na temat ekologii, hydrologii, zagrożeń oraz sposobów przeciwdziałania zagrożeniom bioróżnorodności Bałtyku.
Wkłady przeplatały się z inspirującymi, kreatywnymi i często zabawnymi doświadczeniami w salach laboratoryjnych oraz nad brzegiem Bałtyku. Niektórym udało się nawet zamoczyć nogi w “ciepłym” morzu tworząc model mierzei i sprawdzając proces erozji klifu z piasku.
Największą radość i atrakcja czekała nas na koniec dnia. Wizyta i udział w treningu i karmieniu fok oraz zwiedzanie fokarium: ekspozycjiedukacyjnej i sali podwodnej dostarczyło wszystkim niezapomnianych wrażeń.
Drugi i niestety ostatni dzień naszych warsztatów rozpoczął się od prezentacji organizmów żyjących w naszym Bałtyku. Po zebraniu najciekawszych informacji m.in. o fokach, morświnach i delfinach sprawdziliśmy jak ssaki nurkujące włączają mechanizmy obronne by przetrwać dłużej pod wodą. Naszym zadaniem było zmierzyć puls przed i po minutowym zanurzeniu twarzy w zimnej wodzie. Kolejne zadanie pokazało kiedy mamy najwięcej siły w ciepłym otoczeniu czy po wyciągnięciu ręki z miski z lodowatą wodą. Dzięki dynanometrowi okazało się, że silniejsi jesteśmy jak nie jest zimno naszym mięśniom.
Najsilniejsze osoby wyławiały z dna Bałtyku drobne i fascynujące organizmy np. krewetki bałtyckie. Delikatnie zmęczeni nabieraliśmy sił przed kolejnymi ćwiczeniami przy ciepłej herbacie i słodkim poczęstunku. W sali ćwiczeniowej przygotowaliśmy narzędzia do połowu planktonu po czym udaliśmy się do portu na połowy. Udało nam się złowić kilka ciekawych okazów. Całość zakończyła się rozdaniem certyfikatów i wspólnym zdjęciem z prowadzącymi warsztaty.
Dziękujemy wszystkim edukatorom ze Stacji Morskiej na Helu za fascynujące, efektywnie i twórcze zajęcia
Previous image
Next image