Październik – miesiąc świadomości raka piersi.

18 października w naszej szkole odbyło się spotkanie edukacyjno-profilaktyczne, mające na celu uświadomienie młodzieży jak ważna jest profilaktyka i zdrowy styl życia. W spotkaniu uczestniczyły dziewczęta klas liceum. technikum i branżowej szkoły I stopnia. Akcja miała na celu promocję stosowania profilaktyki (samobadania piersi, wykonywania mammografii, pogłębiania świadomości związanej z w/w problematyką) i walki z rakiem piersi. Uczniowie i nauczyciele otrzymali w tym dniu różową wstążeczkę, która jest symbolem edukacji, nadziei i solidarności milionów osób z całego świata dotkniętych tą chorobą.

W spotkaniu uczestniczyła Pani Karina Łozińska z Powiatowej Stacji Sanitarno-epidemiologicznej w Świdwinie, która  wygłosiła krótki wykład na temat raka piersi oraz zaprezentowała film instruktażowy “Samobadanie piersi”.

Pani pielęgniarka Barbara Dziubańska w swojej wypowiedzi zaznaczyła, że rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce.  Przedstawiła dane statystyczne zachorowalności w ostatnim czasie oraz podkreśliła, że najlepszą bronią w walce z rakiem piersi jest profilaktyka oraz wczesne wykrywanie zmian nowotworowych. Zachęcała do regularnego samobadania piersi.

Spotkanie zorganizowała Barbara Dziubańska we współpracy z pedagogiem szkolnym Marzeną Kalinowską.