75-lecie Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica

22 października rozpoczęliśmy obchody 75-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Połczynie-Zdroju. Uroczysta gala odbyła się w sali Kina Goplana. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu pani dyrektor Krystyna Kawicz-Żabska przedstawiła w krótkim przemówieniu historię Liceum Ogólnokształcącego, które na stałe wrosło w pejzaż miasta i regionu, kształcąc  i wychowując kolejne pokolenia młodych ludzi.

Głos zabrali również zaproszeni goście:

Pani Zofia Wilczyńska – posłanka czterech kadencji na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej

Pan Stanisław Wziątek – wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, poseł trzech kadencji na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, który przekazał na ręce pani dyrektor medal Gryfa Województwa Zachodniopomorskiego

Pan Bogusław Ogorzałek – Kurator Oświaty, były dyrektor szkoły

Pan Mirosław Majka – Starosta Powiatu Świdwińskiego

Pani Emilia Mazur – wiceburmistrz Połczyna-Zdroju

Dyrektor Krystyna Kawicz-Żabska wraz z wicedyrektorem Damianem Mrozem wręczyli statuetki „Przyjaciela Szkoły” przedstawicielom urzędów, instytucji i firm współpracujących ze szkołą i wspomagających ją w różnorodny sposób.

Podczas występu Kameralnego Chóru Mieszanego „Cantus” oraz dziewcząt ze studia Piosenki”Art Voice”po raz pierwszy publicznie wykonany został hymn szkoły pt. „Staszicowe dzieci”, do którego słowa napisał nauczyciel naszej szkoły – prof. Andrzej Tworek, muzykę zaś skomponował pan Bolesław Kurek. Obaj twórcy wręczyli dyrektor Krystynie-Kawicz Żabskiej zapis tekstu i podkładu muzycznego utworu, jednocześnie wyrażając nadzieję, że stanie się on kolejnym symbolem szkoły łączącym pokolenia teraźniejszych i przyszłych uczniów.

Zgromadzeni w sali kinowej uczestnicy gali jubileuszowej mogli również premierowo obejrzeć specjalnie przygotowaną na okazję 75-lecia LO „Połczyńską Kronikę Filmową”, która zawierała archiwalne zdjęcia ukazujące historię szkoły, wspomnienia byłych nauczycieli i uczniów oraz życzenia dla szanownego jubilata – Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Połczynie-Zdroju. Redakcją filmu zajęła się prof. Kinga Dolatowska, montażem i dźwiękiem – pan Piotr Gawroński, natomiast tekst i głos lektora należy do pana Macieja Lorenca.

Po gali uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek, który przygotowali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Połczynie-Zdroju. Przy kawie i cieście wspominano z uśmiechem i sentymentem nauczycieli i absolwentów, którzy zapisali się na stałe w historię szkoły.