Tenis stołowy – IV miejsce w województwie

Często nauczyciele, nie tylko naszej szkoły, skupiają swoją uwagę i wysiłki na pracy z uczniami wymagającymi uwagi i specjalnego podejścia ze względu na ich niedobory czy trudności w nauce lub nieodpowiednie zachowanie. Praca nauczycieli na tym właśnie polega, niemniej jednak w pracy pedagogicznej jest też przestrzeń do pracy z uczniami zdolnymi, gdzie skupienie wysiłków polega na wspieraniu uczniów o ponadprzeciętnych umiejętnościach w określonych sferach wiedzy czy zdolności.

W tym roku szkolnym nasz Zespół Szkół wystawił drużyny w nietypowej dla nas dyscyplinie sportowej, mianowicie tenisie stołowym. W ramach „Licealiady 2021/2022” 21października 2021 r. odbyły się eliminacje powiatowe w tej dyscyplinie sportowej. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny, drużyna chłopców w składzie: Dominik Czaja kl. I LO i Jakub Basiński kl. II T oraz drużyna dziewcząt w składzie: Karyna Lvova kl. III T i Ewelina Gizińska kl. III LO. Chłopcy wywalczyli drugie miejsce w powiecie, a dziewczęta wygrały rywalizację na poziomie powiatowym. Konsekwencją tej wygranej był udział w etapie regionalnym rozgrywek, który odbył się 18listopada 2021 r. w Szczecinku. Ten etap to rywalizacja pomiędzy zwycięzcami 6 innych powiatów (szczecineckiego, koszalińskiego, świdwińskiego, białogardzkiego, sławieńskiego i koszalińskiego) i po raz kolejny nasze uczennice okazały się zwyciężczyniami, uzyskując prawo gry w finale wojewódzkim. To było pierwsze tego typu osiągnięcie w historii naszej szkoły w tej dyscyplinie sportowej. Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy finałowe zawody w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców postanowił rozegrać w Czaplinku 07grudnia 2021 r. w hali widowiskowo sportowej przy ulicy Wałeckiej 49.

Finały wojewódzkie zgromadziły 16 najlepszych drużyn szkolnych w kategorii chłopców i dziewcząt z województwa zachodniopomorskiego.

Zawody rozpoczęły się o godzinie 10. po wcześniejszej odprawie opiekunów drużyn, a bardzo zacięta rywalizacja trwała do późnych godzin popołudniowych.

Ostatecznym efektem rywalizacji było wywalczenie IV miejsca w województwie przez drużynę naszej szkoły. Dziewczyny uległy tylko drużynom ze szkół, w których tenis stołowy jest główną dyscypliną sportową uprawianą przez uczniów, a zawodniczki bardzo często są też przedstawicielkami klubów tenisa stołowego grającymi w różnych ligach rozgrywkowych jako zawodniczki tej dyscypliny sportu. W tej rywalizacji pierwsze miejsce wywalczyła drużyna IILO Szczecin, drugie ZS 1 Goleniów, a trzecie (gospodarz zawodów) ZS Czaplinek.

Pomimo że czwarte miejsce jest tym, którego sportowcy najbardziej nie lubią, to wywalczona pozycja jest niesamowicie wysoką, dającą wiele radości zadowolenia i jest powodem do dumy.

Na koniec jeszcze raz gratulujemy Karynie Lvovej i Ewelinie Gizińskiej!

Zenon Darosz
opiekun drużyny dziewcząt