Śladami Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Ministerstwo Edukacji i Nauki ustanowiło przedsięwzięcie pod nazwą „Poznaj Polskę”, dzięki któremu młodzież Zespołu Szkół w Połczynie-Zdroju przeżyła cudowną przygodę, podążając Śladami Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, poznając losy tego wspaniałego człowieka.

Naszą podróż rozpoczęliśmy 03.06.2022 r., wsiadając o 2:00 do autobusu. Pierwszy przystanek zachwycił dostojnością i rozmiarami znajdującej się w Licheniu Starym Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Bazylika jest obecnie największym kościołem w Polsce położonym na terenie sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym. Sanktuarium Maryjne w Licheniu to miejsce spotkania z Chrystusem i Jego Matką, miejsce odrodzenia duchowego, ale również odpoczynku fizycznego i emocjonalnego, w samotności czy w gronie rodzinnym, miejsce spotkania z kulturą i historią. To obszar o powierzchni prawie stu hektarów. Nieopodal Sanktuarium znajduję się Las Grąbliński, miejsce objawień Maryi. Las ten skłania do zadumy, wyciszenia i modlitwy. Przy leśnych dróżkach znajdują się kapliczki i stacje Drogi Krzyżowej

W promieniach słońca po mszy świętej i zwiedzaniu sanktuarium ruszyliśmy do Włocławka, gdzie w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej oczom naszym ukazała się zachwycająca kolekcja ceramiki. Na ekspozycji stałej w gmachu głównym muzeum zaprezentowano 432 wyroby dawnych włocławskich fabryk fajansu ze wszystkich okresów produkcji. Poza dużą różnorodnością funkcji i form ceramicznych, ekspozycja ukazuje wszystkie techniki zdobienia fajansu – szablon, kalkę ceramiczną, zdobienia wypukłe, naciekowe i oczywiście ręczne malowanie. Będąc we Włocławku, nawiedziliśmy bazylikę katedralną pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. Mieści się w niej kaplica, w której to Stefan Wyszyński przyjął święcenia kapłańskie.

Kolejny dzień przywitał nas piękną pogodą, dzięki temu mogliśmy poznać historię i dzieło niewidomej Matki Czackiej. W latach dwudziestych ubiegłego wieku tworzyła ona podwaliny dzieła, które miało przygotowywać niewidomych do podjęcia życia samodzielnego, w pełni odpowiedzialnego, życia w poczuciu własnej godności i wartości oraz otwartego na innych. Dziś Laski to miejsce, gdzie dzieci i młodzież wzrastają do akceptacji swego kalectwa, zrozumienia sensu życia. Wzrastają w poczuciu własnej wartości i otwarcia na innych dzięki szczególnej atmosferze ośrodka, ale także dzięki ludziom dobrej woli, którzy na wiele sposobów chcą ofiarować im swoje serce, zainteresowanie i troskę.

Po zapoznaniu się z tą wzruszającą i pouczającą historią przyszedł czas na Warszawę i odwiedziny w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Ekspozycja główna Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego znajduje się w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej na wysokości 26 metrów. Zajmuje około 2000 metrów kwadratowych powierzchni. Wystawa opowiada historię dwóch patronów Muzeum – Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego – na tle stulecia, w którym żyli. Jej ramy chronologiczne obejmują okres od 1901 roku (rok urodzin Stefana Wyszyńskiego) do 2005 roku (śmierć Jana Pawła II). Ekspozycja ukazuje wpływ obu bohaterów Muzeum na losy Kościoła i Polski, ich wkład w zachowanie wiary i tożsamości narodowej, kulturowej Polaków oraz obalenie komunizmu. Z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego udaliśmy się do Archikatedry Świętego Jana Chrzciciela, miejsca w którym pochowany został Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński

Niedzielę zaczęliśmy wizytą w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Sanktuarium wraz z klasztorem zakonu paulinów w Częstochowie położone jest na wzgórzu o tej samej nazwie. Jest to jedno z ważniejszych miejsc kultu maryjnego oraz najważniejsze centrum pielgrzymkowe w Polsce, ze znajdującym się tam cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej oraz zbiorem wielu innych dzieł sztuki, najczęściej sakralnej. Jasna Góra była miejscem szczególnym dla Prymasa Wyszyńskiego, wielokrotnie podkreślał, że to właśnie w tym miejscu „rozstrzygały się trudności, tutaj przychodziły światła, tutaj rodziły się zwycięstwa. Z tego miejsca Prymas Polski bronił godności każdego człowieka, upominał się o wolność i godność każdego ludzkiego życia, formował sumienia Polaków.

Ostatnim punktem naszej wędrówki Śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego była Czerwienne-Bachledówka. Bachledówka to wzniesienie ok. 947 m n.p.m. na Pogórzu Gubałowskim między wsiami Czerwiennem a Ratułowem. Z Bachledówki rozciągają się przepiękne widoki na Tatry, Gorce i Beskid. Na Bachledówce znajduje się klasztor paulinów i Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej. Bachledówka – jeden z najpiękniejszych zakątków mojej ojczystej ziemi, namaszczony obecnością Prymasa Tysiąclecia i tych spotkań najserdeczniejszych z tym, który prowadzi dziś Kościół i ludzkość do Chrystusa. I te zawody na boisku i te długie rozśpiewane kominki harcerskie, podczas których taką znajomością pieśni wojskowych, harcerskich, ludowych i oczywiście religijnych zadziwiał nas kardynał Karol Wojtyła. […] Tam na Bachledówce niezapomniane były spotkania „imieninowe” z księdzem kardynałem Wojtyłą, który pierwszy składał życzenia Księdzu Prymasowi Wyszyńskiemu wracając z jezior, z Bieszczad czy innych miejsc wakacyjnych. Serdeczne kilkugodzinne spotkania „tych dwóch”, którzy zaprzęgnięci byli w jeden wielki wóz Kościoła w Polsce to przeżycie niezapomniane. A kościół Ojców Paulinów na Bachledówce to prawdziwe arcydzieło przede wszystkim w góralskim wystroju wnętrza. Warto tam pojechać, aby jeszcze raz spojrzeć na krzyż na Giewoncie i wspomnieć wielkiego Polaka i człowieka, kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W tym pięknym zakątku zakończyła się nasza fascynująca podróż z Kardynałem Stefanem Wyszyńskim i Janem Pawłem II – jego wiernym przyjacielem.

Czas wspólnie spędzony był bardzo owocny i radosny w promieniach towarzyszącego nam słońca.