7 i 8 września młodzież z Zespołu Szkół w Połczynie-Zdroju uczestniczyła w wydarzeniach upamiętniających ofiary germanizacji w latach 1939 -1945. Dwudniowe uroczystości rozpoczęły się panelem historyczno-edukacyjnym oraz spotkaniem z bohaterkami i bohaterami tragicznych wydarzeń. Podczas spotkania pn. „Germanizacja i wynarodowienie polskich dzieci – historia i teraźniejszość” prelekcje wygłosili: prokurator IPN del. w Koszalinie Krzysztof Bukowski, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmów w Łodzi dr Ireneusz Piotr Maj, dziennikarka, autorka publikacji nt. Lebensborn Dorothee Schmitz-Köster oraz dr Tomasz Skonieczny – zastępca kierownika Akademii Europejskiej Fundacji „Krzyżowa”, a uczennice i uczniowie pytali o pamięć, tożsamość, patriotyzm dziecięcych ofiar „zrabowanych dla Rzeszy” objętych programem Lebensborn.
W połczyńskim parku został odsłonięty pomnik upamiętniający ofiary przymusowej germanizacji prowadzonej w ośrodku Lebensborn, który do końca wojny mieścił się w Borkowie/Połczynie-Zdroju. Podczas odsłonięcia pomnika młodzież z Zespołu Szkół wypuściła w niebo balony w barwach symbolizujących flagę Polski, Niemiec i Ukrainy, a dyrektorka Zespołu Szkół Krystyna Kawicz-Żabska złożyła wieniec pod pomnikiem ofiar.
Dzięki uprzejmości dr. Tomasza Skoniecznego, który poprowadził niezwykle ciekawy wykład dla uczniów połczyńskich szkół, na szkolnym korytarzu stanęła wystawa przygotowana przez historyków Muzeum Dzieci Polskich w Łodzi ,,Zrabowane. Wykorzenione” (kurator wystawy – dr T. Skonieczny).